İslam Memiş altın sahiplerine seslendi: “Sadece 4 gününüz kaldı! Bir daha asla yaşanmayacak”

Yıllardır ekonominin değişmez kuralı olan ‘güvenli liman’ altın, dünya üzerindeki savaş ve risk faktörünün artmasıyla birlikte eski görkemli günlerine dönüş mesajları verdi.

Buna karşın Orta Doğu’da yaşananların tüm dünya tarafından kanıksanması, gün geçtikçe altın fiyatlarında aşağı yönlü kırılmalara neden olurken, Kapalıçarşı’nın nabzını tutan ekonomist İslam Memiş’ten altın yatırımcısına çok önemli uyarılar geldi.

Altında orta ve uzun vadeli yükselişlerin kesin olduğunu belirten uzman isim, kısa vadeli alım içinse yarın gelecek bir verinin hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Türkiye saati ile yarın 16.30’da ABD’nin enflasyon verilerinin açıklanacağını belirten Memiş, bu bilginin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) izleyeceği yol için de oldukça belirleyici olacağını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“BU HAFTA ALTIN KONUSUNU BİTİRMENİZ GEREKİYOR”

“Gram altın tarafında 1830 lira destek seviyesi vardı. Bu hafta altın tarafını bitirmeniz gerekiyor diye uyarılarım vardı. Hem gram hem de ons tarafında satışların gerçekleştiğini gördük. Ons altın tarafındaki beklentim 1930 doların güçlü destek olduğu yönünde.

ALTIN FİYATLARININ KADERİNİ BELİRLEYECEK

Yarın ABD’den gelecek bir enflasyon verisi var saat 16.30’da. Dolayısıyla tekrar bir baskılanma söz konusu olursa bu 1960 direncini kıramazsa yukarı yönlü, aşağıda 1908 dolar destek seviyesi var. Takip ettiğim bant aralığı 1908-1930 civarında.

“SAKIN YARINA KADAR ALTIN ALIP SATMAYIN”

Acaba enflasyon rakamından sonra düşüşler devam edip 1908 dolara kadar gerileyecek mi? Bu sorunun cevabını arayacağım ama yukarı yönlü 1960 kırılırsa da altın 1980 dolara kadar yükselecektir. Enflasyon rakamı açıklanmadan bu sorunun cevabı yok. Bilgiler gelsin, piyasa tepkisini görelim ondan sonra aşağıyı mı yoksa yukarıyı mı test edecek kararını vereceğiz. Bu yüzden yarına kadar alım-satım işlerinden uzak durun.

“UCUZA GRAM ALTIN ALMAK İÇİN SON 4 GÜN”

Gram altın fiyatlarına baktığımız zaman da gram altın/TL fiyatı 1838-1844 lira seviyesinde. Gün içerisinde gram altın fiyatında uyarmıştım, bu hafta altın alım işini bitirmek gerekiyor. Çünkü bundan sonra fırsatlar vermeyebilir. Her ne kadar ons tarafında düşüşler yaşansa da, dolar kuru güçlü olduğu için gram altın tarafında pek fırsat yakalama şansı olmuyor. Dolayısıyla 1830 lira destek seviyesi var. Buralar altında son alım fırsatı ve bundan sonra trend yukarı.

“ALTIN VURUP GEÇECEK, ALIM FIRSATI VERMEYECEK”

Hedef ilk olarak 1880 sonrasında 1920 lira. Yukarı yönlü hareketlerine yıl sonuna kadar devam edecek. Geçen ay bedava dediğim dönemlerde 1668 liraya kadar düşmüştü. Nereden nereye geldiğimizi görüyorsunuz ve alım fırsatı vermeden vurup geçti. Şimdi bu trendin devamı da aynı şekilde vuracak ve geçecek. Hiç alım fırsatı vermeden yükselecek.

Mutlaka elinde dolar bulunduranların ya da TL bulunduranların değerlendirmesi gerek. Gram tarafında 20.25 ve 20.50 bant aralığı var. Tekrar ons ve gram tarafında 24 lira beklentim var. Aralık ayı yaklaşıyor ve yıl sonu gümüşün bölümü olacaktır.

“GÜMÜŞ FİYATLARI UCUZ DEĞİL BEDAVA”

Gümüşün gram fiyatında 21.80 destek seviyesi var. Tekrar 22-23 dolar seviyesinde. Düşüşlerin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Gümüş fiyatları şu anda ucuz değil adeta bedava.

Mutlaka elinde dolar bulunduranların ya da TL bulunduranların değerlendirmesi gerek. Gram tarafında 20.25 ve 20.50 bant aralığı var. Tekrar ons ve gram tarafında 24 lira beklentim var. Aralık ayı yaklaşıyor ve yıl sonu gümüşün bölümü olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir