ASUS ve Republic of Gamers, CES 2024’de Yenilikçi Monitör Modellerini Tanıttı

ASUS ve Republic of Gamers (ROG) CES 2024’te oyunlar, profesyonel içerik üretimi, hibrit çalışma ve eğlence için tasarlanan heyecan verici monitör serilerini duyurdu. ROG; 39 inç ROG Swift OLED PG39WCDM 800R kavisli monitör, kullanıcıların 4K 240 Hz ve FHD 480 Hz modarı arasında geçiş yapmasına izin veren Frame Rate Boost özelliğine sahip ilk çift mod oyuncu monitörü 32 inç PG32UCDP ve dünyanın en hızlı 27 inç OLED monitörü PG27AQDP ile oyun dünyasını yeniliklerle tanıştırmaya devam ediyor. ROG ayrıca tüm oyun sistemleri için harika birer eklenti olan ödüllü ROG Aura Monitör Işık Çubuğu ALB01 ve ROG Ergo Monitör Kolu AAS01’i de tanıttı.

ASUS içerik üreticiler için ise ProArt Display PA278CFRV modelini duyurdu. Bu doğa dostu QHD (2560 x 1440) IPS monitör, %95 DCI-P3 renk gamı ve 96 W güç dağıtımı özellikli USB-C® bağlantısıyla Windows dizüstü bilgisayar ve MacBook kullanıcılarına mükemmel bir çözüm sunuyor.

ASUS ayrıca, ilk katlanabilir OLED taşınabilir ekranı olan ZenScreen Fold OLED MQ17QH, çok yönlü stant seçenekleriyle gelen 21,5 inç 100 Hz ZenScreen MB229CF ve duvara montaj için de kullanılabilen 360 derece dönebilir bir standa sahip 16,5 inç ZenScreen MB166CR olmak üzere üç yeni taşınabilir ekran da tanıttı.

Mobil üretkenlik ve eğlence için tasarlanan ASUS AirVision M1 giyilebilir ekran sanal ekran teknolojisinden yararlanarak farklı en boy oranlarında birden fazla sanal ekran oluşturabiliyor.

Tüm ASUS ekranlar ASUS DisplayWidget Center uygulamasıyla geliyor. Bu uygulama kullanıcılara monitör ayarlarını cihaz üzerindeki düğmeler yerine mouse kullanarak yapma imkanı veriyor. Uygulama monitör ayarlarını kaydedebiliyor, sistem bildirimleri veriyor ve otomatik güncelleme yapıyor. Tüm monitör serisiyle uyumlu olan bu uygulama tüm ASUS kullanıcılarına aynı kusursuz deneyimi sunuyor.

ROG Swift OLED PG39WCDM modeli sürükleyici oyun teknolojilerinde bir başka büyük adımı temsil ediyor. Bu 39 inç ultra geniş (3440 x 1440) 240 Hz 800R kavisli OLED oyuncu monitörü, ROG’nin oyunlara yönelik ekran teknolojilerinde sınırları zorlamaya ne kadar kararlı olduğunu bir kez daha gösteriyor. ROG Swift OLED PG32UCDP ise kullanıcıların istedikleri zaman 4K 240 Hz ile FHD 480 Hz arasında geçiş yapmasına imkan veren Frame Rate Boost özelliğine sahip ilk çift modlu oyuncu monitörü ünvanını taşıyor. Dünyanın en hızlı 27 inç OLED oyuncu monitörü olan ROG Swift OLED PG27AQDP de bu yeni ve muhteşem seriyi tamamlıyor.

Üçüncü nesil ROG OLED ve META teknolojileriyle donatılan yeni Swift ekranlar önceki modellere göre %30 daha yüksek maksimum parlaklık ve %20 daha geniş izleme açıları sunuyor. 1300 nit maksimum parlaklık ve DisplayHDR™ True Black 400 uyumluluğu oyunlarda etkileyici görüntüler elde edilmesini garanti ediyor. Bu yeni paneller ayrıca renk kayması sorununu da aşacak şekilde tasarlandı. Clear Pixel Edge algoritması metinlerde ve çizgilerde yeşil ve kırmızı kaymasını azaltarak izleme deneyimini iyileştiriyor. Çok Düşük Hareket Bulanıklığı (ELMB) teknolojisi ise hızlı oyunlarda daha net görüntüler elde edilmesini sağlıyor. 0,03 ms tepki süresi ve AMD FreeSync™ Premium Pro uyumluluğu ise düşük gecikmeyle akıcı ve yırtılmasız görüntüler sunuyor. Ekranın uzun ömürlü olması geliştirilen özel soğutma bloğu, çalışma sıcaklıklarını düşürüyor ve görüntü izi kalmasına karşı koruma sağlıyor.

Yerleşik Smart KVM özelliğine sahip ROG Swift OLED PG39WCDM, kullanıcıların tek bir klavye ve fare ile iki cihazı kontrol etmesine olanak veriyor. Ayrıca üzerindeki USB 3.2 bağlantısıyla hızlı veri aktarımı sağlıyor. DisplayPort™, HDMI (v2.1) ve 90 W Power Delivery özellikli USB-C gibi bağlantı seçenekleri ROG Swift OLED ekranı oyun sistemleri için çok yönlü bir merkez haline getiriyor. Bu çığır açan özelliklerin yanı sıra monitörde duvara veya kola kolay montaj için ROG VESA montaj kiti bulunuyor. 800R kavisli paneliyle piyasadaki en kavisli monitör olan ROG Swift OLED gerçekten sürükleyici bir oyun deneyimi yaşatıyor.

Bu üç yeni model de Dynamic Shadow Boost, Dynamic Cross-hair, Variable Overdrive 2.0, Dynamic GameVisual (belirli modellerde) özelliklerini içeren ROG Artificial Intelligence teknolojisiyle kullanıcıların oyun deneyimlerini zenginleştiriyor.

Daha sonra gelecek 4K 240 Hz ROG Swift OLED PG32UCDM modeli, Dolby Vision® özelliği sunan ilk ROG monitör olacak. Bu model geniş renk aralığıyla parlak, ayrıntılı ve olağanüstü kontrastlı muhteşem görüntüler sunacak.

ROG iki monitör aksesuarını da tanıttı: CES 2024 İnovasyon Ödüllü ROG Aura Monitör Işık Çubuğu ALB01 ve ROG Ergo Monitör Kolu AAS01.

ROG Aura Işık Çubuğu göz yorgunluğunu azaltan bir optik tasarıma sahip. Modelde ön ışık Eye Care modu, Aura Sync arka aydınlatma modu ve sürükleyici izleme deneyimi için ikisinin birlikte kullanıldığı bir mod bulunuyor. Kullanıcılar renk sıcaklığını ve parlaklığı istedikleri seviyeye getirebiliyor. ROG Aura Işık Çubuğu hem kavisli hem de düz monitörlere uyum sağlıyor ve Aura Sync özellikli ürünler ve çevre birimleri içeren mevcut oyun sistemlerine kusursuz şekilde entegre oluyor. ASUS DisplayWidget Center yazılımı, kullanılan uygulamaya göre aydınlatma modunu değiştiren ve önceden ayarlanmış aydınlatma programları sunan App Sync ve System Sync gibi gelişmiş özellikler içeriyor.

39 inç boyuta kadar olan monitörler için tasarlanan ROG Ergo Monitör Kolu, standart monitörler için 3 – 11,5 kg, kavisli monitörler için 3 – 8,5 kg taşıma kapasitesine sahip.[1] Siber punk temalı tasarım, çift taraflı kablo yönetimi özelliği ve VESA desteği ile Ergo Monitör Kolu kullanıcıların düzenli ve kendilerine özel bir oyun sistemi oluşturmalarını sağlıyor. Mekanik yaylı kol mekanizması geniş hareket olanağıyla zahmetsizce ayar yapma imkanı veriyor. Takılan monitör 75 derece yukarı, 15 derece aşağı ve kendi ekseninde 360 derece çevrilebiliyor. Kol tasarım aşamasındayken sıkı dayanıklılık testlerinden geçiriliyor. Bu testlere 10.000 hareket döngüsü testi de dahil.

27 inç boyutunda bir QHD (2560 x 1440) IPS monitör olan ProArt Display PA278CFRV, yaratıcı profesyonellere ve benzer kullanıcılara güç verecek şekilde tasarlandı. Bu olağanüstü ekran %95 DCI-P3 renk gamıyla her tür sanatsal çalışma için muhteşem renk doğruluğu ve hassaslık sunuyor. 100 Hz değişken yenileme hızı (VRR) görüntülerin akıcı ve hızlı işlenmesini sağlıyor. Yansımayı azaltan (AGLR) panel çok daha rahat ve görsel açıdan tatminkar bir deneyim yaşatıyor.

Ortam ışığı sensörü, monitörün etrafındaki aydınlatma koşullarına uyum sağlamasını ve rahat izleme deneyimi için parlaklığı akıllı bir şekilde en uygun seviyeye getirmesini sağlıyor. Monitör ayrıca ortam ışığı nedeniyle oluşan renk sıcaklığı ve parlaklık değişimlerini etkili bir şekilde telafi ederek her ortamda renk tutarlılığını koruyor.

96 W Power Delivery özellikli USB-C girişi veri transferi, video sinyali ve güç için tek kabloyla kullanışlı bir çözüm sunuyor. Monitör bu özelliğiyle Windows dizüstü bilgisayar ve MacBook kullanıcıları için ideal hale geliyor.

EPEAT Gold standartlarını gururla taşıyan ProArt Display PA278CFRV, ASUS’un çevreye olan etkisini azaltma konusunda sahip olduğu kararlılığın bir göstergesi oluyor.

ASUS ZenScreen Fold OLED MQ17QH dünyanın katlanabilen ilk OLED taşınabilir monitörü. 17,3 inç QHD (2560 x 1920) taşınabilir OLED monitör kusursuz katlanmayı sağlayan su damlası biçimli bir menteşeye sahip. Bu menteşe tasarıma şıklık katıyor ve izleme açıları arasında akıcı geçiş sağlıyor. Açıldığında 9,7 mm’lik inanılmaz ince bir profile kavuşan ve yalnızca 1,17 kg ağırlığında olan model, taşınabilirlik ve performans için yeni bir standart ortaya koyuyor. DisplayHDR True Black 500 uyumlu ekran zengin renkleri ve etkileyici kontrast sunuyor. %100 DCI-P3 renk gamı ile gerçekçi görüntüler elde ediliyor. Mini HDMI ve çift USB-C girişleriyle çok yönlü bağlantı seçenekleri sunan ZenScreen Fold OLED her tür dijital ekosisteme entegre olabiliyor. Standart tripod yuvası farklı sistemlere uyum sağlarken iş veya yaratıcılık peşinde koşanlara sabit kullanım olanağı veriyor.

21,5 inç boyutundaki ZenScreen MB229CF FHD IPS monitör video izlemek ve arada sırada oyun oynamak isteyenlere etkileyici görüntüler, geniş izleme açıları ve 100 Hz akıcı yenileme hızı sunuyor. 5 mm inceliği ve sadece 2,3 kg ağırlığıyla çok rahat taşınabilen bu model HDMI, USB Type-C (tam işlevli) ve kulaklık çıkış jakıyla çok sayıda farklı cihaza bağlantı imkanı veriyor. ZenScreen MB229CF, uyumlu cihazlara yalnızca tek bir USB-C ile bağlanabiliyor ve bu sayade kullanıcıların ihtiyaç duyacağı kablo sayısını azaltabiliyor. Üründe iki adet yerleşik 2 W hoparlör ve bir adet 1 W subwoofer bulunuyor. C mandallı stant en rahat kullanım pozisyonunu bulmaya ve masada alandan tasarruf etmeye yardımcı oluyor. Bunlara ek olarak ZenScreen MB229CF’de yerleşik bir ayak, C mandallı stant ve kola montaj kiti bulunuyor. Kullanıcılar böylece monitörü farklı çalışma ortamlarında kullanma esnekliğine kavuşuyor. ZenScreen MB229CF doğayla dost, FSC sertifikalı malzemelerden üretilen ambalajda sunuluyor.

İnce yapılı ZenScreen MB166CR modeli, yansıma önleyici IPS panele sahip 15,6 inç boyutunda bir taşınabilir FHD ekran. DP Alt moduyla USB-C girişi birçok farklı cihazla bağlantı imkanı.veriyor. Monitör ayrıca yönünü akıllı bir şekilde tespit edip yatay ve dikey modlar arasında kusursuz geçiş yapabiliyor. Bu özellik ASUS DisplayWidget Center üzerinden etkinleştiriliyor. Daha fazla rahatlık ve esneklik için 360 derece dönebilen çıkarılabilir çok yönlü ayak ile ZenScreen MB166CR’yi masa üzerine yerleştirmek mümkün. Model ayrıca arkasındaki yuva sayesinde duvara veya tripoda yerleştirilebiliyor.

Son teknoloji ASUS AirVision M1 giyilebilir ekran, şık bir gözlük biçiminde çoklu monitör deneyimi sunuyor.  1100 nit parlaklık, canlı ve ayrıntılı görüntüler için %95 DCI-P3 renk gamı gibi özelliklere sahip FHD (1920 x 1080) Micro OLED ekran ile donatılan bu AR gözlükleriyle yepyeni deneyimler sunuluyor. 57 derece dikey perspektif görüş alanı ve %60 geçirgenlik sayesinde son derece rahat bir izleme deneyimi elde ediliyor. Üç eksende konumlandırma (3DoF) ve kullanışlı uygulama ile kullanıcıları destekleyen AirVision M1 gözlük, kullanıcılara ekranı bir noktaya sabitleyip daha geniş kontrol ve konfor veriyor. AirVision M1 kullanıcılara 16:9, 21:9 ve 32:9 biçimlerinde birden fazla sanal ekran oluşturma ve dikey veya yatay izleme imkanı vererek çok yönlü kullanım olanağı sunuyor. Kullanıcıların sağlığını önemseyen AirVision M1’de TÜV sertifikalı düşük mavi ışık ve titreşim azaltma özelliği bulunuyor. Gürültü engelleyici mikrofonlar ve hoparlörler de etkileyici bir ses deneyimi yaşatıyor. Yerleşik sensör, gözlüğün takılıp takılmadığını tespit ediyor. Gözlük çıkarıldığında OLED ekranlar otomatik olarak kapanarak güç tasarrufu yapıyor. Ayrıca ortam ışığı sensörü de kullanıcı gözlüğü taktığında parlaklığı ayarlıyor. Gizlilik için gözlüklerdeki içerik başkaları tarafından görülemiyor. Gözlüğün sol tarafındaki dokunmatik alan üzerinden parlaklık kontrolü, 3D mod etkinleştirme ve ekran sabitleme gibi işlevler gerçekleştirilebiliyor. DP Alt moduyla USB-C bağlantısı sayesinde ürünü ROG Ally ve konsollara bağlamak da mümkün.

İzleme deneyimlerini zenginleştirmek için tasarlanan ASUS DisplayWidget Center, kullanıcıların parlaklık, kontrast ve renk sıcaklığı gibi monitör ayarlarını cihaz üzerindeki tuşlar yerine mouse kullanarak kolayca yapmasını sağlıyor. Uygulama bu ayarları doğrudan monitöre kaydediyor, böylece tercih edilen yapılandırma ekran çıkarıldığında bile korunuyor. DisplayWidget Center otomatik bildirimler ve güncellemeler sayesinde hep güncel kalıyor. Kullanıcılar en yeni özelliklere çıkar çıkmaz kavuşuyor. Kullanıcılara kusursuz bir deneyim yaşatan bu uygulama 2023 ASUS ve ROG modellerinin tümüyle uyumlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir